O stronie

Informacje techniczne 

Strona została w miarę możliwości przystosowana do oglądania jej od rozdzielczości 800x600 w górę. Jednak używanie rozdzielczości 800x600 lub niższej, poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami to anachronizm! Od łaaadnych kilku lat wszystkie monitory  i karty graficzne obsługują rozdzielczości co najmniej 1024x 768. Jeśli możesz - przełącz ją jak najszybciej - będziesz widział(a) znacznie więcej na ekranie. W przeciwnym razie część zdjęć - na pewno pionowych po prostu nie zmieści się na ekranie.

Jak zmienić rozdzielczość w Windowsie? To proste: na pustym fragmencie pulpitu (nie nad ikonką) kliknij prawy przycisk myszki, wybierz Właściwości. Otworzy się nowe okno, przejdź do zakładki Ustawienia. W lewej dolnej części znajdziesz suwak zmiany rozdzielczości. Wybierz co najmniej 1024x768. Kliknij na OK - gotowe!

Jak na pewno zauważysz, znacznie zwiększy się obszar pulpitu, ale równocześnie ikony i teksty staną się mniejsze. Jeśli są dla ciebie za małe - możesz je zwiększyć: tak jak poprzednio klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie, wybieramy Właściwości. W znanym już oknie wybieramy tym razem zakładkę Wygląd. W lewej dolnej części znajdziesz opcję zmiany wielkości liter i ikon.


Komentarze

Do fotoblogowej części możesz dodawać komentarze - podobnie jak w przypadku wpisów do księgi gości (Guestbook nazwa dla ew. zagranicznych gości).
Dotkliwe zjawisko spamu dotknęło niestety również komentarze. Istnieją programy, które automatycznie dopisują spamowate treści do znalezionych stron. Dlatego też dla ochrony wykorzystuje się system wpisywania losowo generowanych kodów, koniecznych dla pozostawienia komentarza. Idea polega na tym, że program nie przeczyta wyświetlonego na ekranie kodu, ponieważ nie jest on zrobiony w trybie znakowym. Człowiek nie jest taki głupi, i to co zobaczy może przepisać. W księdze gości zastosowany został inny, bezpieczniejszy system liter (są one dodatkowo zniekształcone) - uwzględnia on małe i duże litery. Negatywną konsekwencją tego faktu jest to, że nawet człowiekowi może zdarzyć się złe odczytanie kodu - nie zrażaj się wtedy i spróbuj powtórzyć tą operację aż do skutku. Przepraszam za utrudnienia, ale w takim podłym świecie żyjemy, wszelkie żale proszę kierować do spamerów.


Logowanie

Dla osób zainteresowanych obejrzeniem dodatkowych zdjęć przygotowałem możliwość zalogowania się w dziale Fotogromady. Po zalogowaniu się pojawiają się dodatkowe albumy oraz wybrane zdjęcia. Są to zdjęcia, które uznałem że mogą być w jakiś sposób interesujące dla nieznajomego mi odbiorcy. Zdjęcia są wybierane spośród wielu innych udostępnionych moim znajomym, dlatego też są one często wyrwane z kontekstu i nie zamykają się spójnie w całość. Można na nich często spotkać osoby, które znam, w różnych sytuacjach, czasami rodzinnych, a czasami nie. Ostrzeżenie zostało przekazane :) Tak czy inaczej zawsze staram się tak wybrać zdjęcia spośród większej ilości, aby mogły jakieś emocje wywołać. Po zalogowaniu nowe zdjęcia pojawiają się zarówno w nowych albumach, jak i w tych które są udostępnione wszystkim na stałe.

Miejsce do logowania znajduje się w dziale Fotogromady, na samym dole strony. 

Username: przybysz
Password: przybysz

Po zakończeniu przeglądania, nie zapomnij się wylogować. 


Jak powstał serwis.

Ponieważ posługiwałem się zewnętrznymi programami, które powstały dzięki wielkiemu wysiłkowi pasjonatów, którzy udostępnili je wszystkim za darmo, uważam że należy oddać honor ich twórcom, dlatego je wymieniam:

photoactive.chicadii.com powstał przy użyciu darmowych narzędzi oraz kilku zmasakrowanych przeze mnie (znawcy php pewnie by mnie zamordowali) subkomponentów:

Joomla!
Gallery2

Akocomment
PGTheme
Gallery2Bridge
Community Builder
Jambook

Polecam ich stosowanie - technika idzie bardzo do przodu - kilka lat temu tworzenie dynamicznych stron bez znajomości php, asp, jsp czy innych języków skryptowych nie byłaby możliwa. Jestem pod wrażeniem.

Dodatkowo, w trakcie pracy odkryłem że istnieje jeszcze coś takiego jak Wordpress. Prawdopodobnie stworzenie takiego serwisu jak mój byłoby łatwiejsze przy jego użyciu, ale moje prace już były tak zaawansowane że po prostu stwierdziłem że szkoda całej pracy, dlatego zrobię go na Joomli. Tak czy inaczej, warto Wordpressem również się zainteresować.

 
 
© 2021 photoactive.chicadii.com

© Piotr Borys Sikora Żory, chicadii.com 2005-2011
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów z tej witryny (oprócz niekomercyjnego użytku domowego) wymaga zgody autora.
Serwis powstał przy użyciu doskonałych, darmowych narzędzi Joomla! oraz Gallery2 wraz z subkomponentami